Hormonální jóga (nebo správně hormonální jógová terapie) dle Dinah Rodrigues je zcela přirozená cesta k vyrovnání hladiny ženských hormonů. Pomáhá ženám s velkou řadou příznaků spojených s poklesem hormonální hladiny. Je prospěšná při menopauze, snížené funkci štítné žlázy, PMS, při neplodnosti, potížích s menstruací, problémech s vaječníky, emočními výkyvy, při depresi a dalších symptomech.
Hormonální jóga je dynamická forma jógy speciálně sestavená tak, aby znovu aktivovala tvorbu ženských pohlavních hormonů. Kromě cvičení je doplněná o dechové a relaxační techniky a pro posílení účinku je cvičení doplněno o energetickou techniku pocházející z Tibetu. Oproti klasické Hatha józe jsou její cviky (ásany) dynamické a stejně tak i používané dechové techniky.
Hormonální jóga vychází z fyziologie ženského těla a její zdravotní účinky jsou prokazatelné. Dosažené výsledky jsou závislé na cvičení. Platí zde přímá úměrnost. Čím více cvičíte, tím lepších výsledků dosahujete.
Cvičení nevyžaduje žádnou předchozí praxi a je vhodná pro ženy v každém věku. Krásné a především radostné výsledky mají mladší ženy, které se díky cvičení hormonální jógy dočkají vytouženého miminka. Mnoho žen však s cvičením začíná až mezi 45 – 55. rokem, kdy začínají pociťovat přirozený úbytek hladiny hormonů. Cvičit je vhodné i preventivně, protože od 35.roku se začíná hladina ženských hormonů postupně snižovat a mohou se začít objevovat různé druhy potíží
Jak hormonální jóga působí?
Hormonální jógová terapie pomáhá znovu aktivovat tvorbu ženských hormonů a tím snížit či odstranit příznaky nízké hladiny hormonů v těle. Působí na psychické, fyziologické a energetické úrovni. Pravidelné praktikování hormonální jógy omlazuje, posiluje vaječníky, štítnou žlázu, nadledvinky, hypofýzu a obnovuje a zvyšuje duševní pohodu a vitalitu. Kromě toho cviky posilují svaly, kosti, pomáhají aktivovat správné držení těla a napravovat skoliózu.
Pomáhá při:
- neplodnosti – způsobenou hormonální nerovnováhou nebo špatným prokrvením pánevní oblasti; odstraňuje srůsty na vejcovodech, způsobenými svalovou křečí
- premenstruačním syndromu (PMS); bolestivé, silné a nepravidelné menstruaci, ztrátě menstruace a ovulace
- polycystických vaječnících (mezi časté symptomy patří nadměrné ochlupení, akné, přibývání na váze, neplodnost, nadměrná tvorba kožního mazu)
- cystách na vaječnících
- při symptomech menopauzy a předčasné menopauze
- inkontinenci
- osteoporóze
- syndromu karpálního tunelu
- padání vlasů, lámavých nehtech, suché pleti, akné
- nedostatečné činnosti štítné žlázy
- nízkém libidu
- nespavosti
- depresi, emocionální nestabilitě, nervozitě, podráždění, snížení paměti (způsobené nízkou hladinou hormonů), sklíčenosti, apatii
- stresu a dlouhodobé únavě
Před zahájením cvičení hormonální jógy se podívejte, kdy je třeba konzultovat vhodnost cvičení