Co říkáte na příznaky menopauzy? Kdysi jedna moje starší kolegyně vtipkovala na téma svého věku a říkala. „Já už mám to nejlepší za sebou! Teď už mě čeká jenom menopauza  a hrob.“ Trochu mi to zní jako černý humor. Ale bohužel, smutnou realitou je fakt, že mnoho žen to takhle vnímá. Pro mnoho žen je ztráta plodnosti též ztrátou ženskosti, přitažlivost a symbolem staroby. Domnívám se, že schopnost prožívat radost ze života máme v každém věku. A věk je jen číslo v občance a v rodném listě. Nic víc. Je to otázka nastavení mysli. Jak vnímáte toto období Vy?

menopauza jako nový začátek

Na příznaky menopauzy pomáhá hormonální jóga.

Příznaky menopauzy nám říkají, že přestáváme být plodné. Postupně se snižuje tvorba folikulů, až tato produkce postupně vyhasne a dostaví se ukončení menstruačního cyklu. Aktivita vaječníků se snižuje postupně již cca od 35 roku věku ženy a později tak může docházet k nepravidelné menstruaci. O menopauze hovoříme tehdy, pokud jsme bez menstruace 12 měsíců. Vlivem poklesu estrogenu pak dochází k celé radě obtíží, které narušují fyzickou, emoční a dušení pohodu. Často se objevují příznaky menopauzy jako deprese, nespavost, ztráta chuti do života a třeba i snížené sebevědomí. Dostavují se negativní emoce, úzkost, nervozita a podráždění. Ty mohou být umocněné odchodem dospívajících dětí z domu.

Co se podívat na menopauzu z “ jiného úhlu“. Třeba jako na období nového počátku?  Ale jak se ze začarovaného kruhu, pesimismu, špatné nálady a zdravotních potíží dostat?

9 tipů, jež zmírní nepříjemné příznaky menopauzy

1. Přijměte skutečnost, že jste žena a tedy vymizení menstruačních cyklů do vašeho života patří. Je to fyziologie. V těle dochází k určitým změnám, které se projevují tím, že došlo k ukončení reprodukční fáze života. Moudré zákony přírody vědí proč. Přijměte se jako moudrou, zralou a krásnou ženu, která si je plně vědoma svého ženství. Uvědomte si, kolik moudrosti a zkušeností jste již během života získaly. Menopauza neznamená, že tím život končí. Vždy máte možnost si vybrat, jak danou situaci budete vnímat. Je to na vás. A pokud se rozhodnete, že toto období přijmete a rozhodnete se vidět nové začátky a všechny výhody, tak je uvidíte.

2. Hledejte výhody, které vám menopauza může přinést. Co můžete dělat, když vstoupíte do období přechodu? Odpadne vám vypočítávání dnů, ve kterých rozhodně nemůžete jet na dovolenou k moři, k vodě nebo sportovat. Vnímám zde větší svobodu v oblasti plánování volnočasových aktivit a navíc, nehrozí nežádoucí otěhotnění.

3. Najděte si čas na sebe a nechte se hýčkat. Zajděte si na kosmetiku, masáže, do sauny nebo na to, co máte ráda.

4. Pěstujte koníčky. Děti máte již velké a tak se můžete věnovat sama sobě! Můžete se realizovat v oblastech, na které jste dosud neměla čas. Mnoho žen se vrací ke svým dávným zájmům. Nachází nové zájmy a záliby, studuje nebo cestuje. Nové období může být časem návratu sama k sobě. Pěstujte to, co vás bude těšit a bavit. Že nevíte co? Tak zkoušejte. Na trhu dnes najdete velkou škálu kurzů např. výtvarných, hudebních, tanečních, sportovních… a mnoho dalších. Navíc mnoho z nich nabízí ochutnávkové lekce na vyzkoušení zdarma. To své jistě objevíte.

Je však jasné, že pokud máte začít pěstovat zájmy a navrátit se sama k sobě, potřebujete se cítit dobře. Příznaky menopauzy nebo projevy snížené hladiny hormonů umí pořádně znepříjemnit život.

5. Cvičte hormonální jógu. Víte o tom, že se opravdu můžete cítit lépe? Každá půlhodinka, kterou budete věnovat cvičení hormonální jógy, bude blahodárně působit nejen na vaše tělo, ale také na mysl. Známé lidové rčení praví „v zdravém těle, zdravý duch“ a já dodávám, že právě přes smysluplnou tělesnou aktivitu, si nejen pomůžete od řady nepříjemných symptomů spojených se vstupem do menopauzy, ale udělá vám to dobře i psychicky.

6. Pěstujte vřelé přátelské vztahy. Udržování vřelých přátelských vztahů působí velice pozitivně. Člověk je společenská bytost a jakákoliv izolace může nepříjemné emoční stavy ještě zhoršit. Je proto dobré udržovat a pěstovat vřelé vztahy. Pokud říkám vřelé, tak mám na mysli upřímné vztahy, které jsou opravdové. Přátelé pak mohou podat pomocnou ruku v situaci, kdy je ouvej. A že nemáte přátelské vztahy? To se dá také změnit. Choďte mezi lidi. Často potkáte zajímavé a milé lidi na různých akcích a kurzech. Funguje to!

7. Sejděte se s životní koučkou. Koučovací sezení přináší kromě jiného řadu odpovědí na otázky, ujasnění životních postojů a priorit. Je vhodné v situacích, kdy procházíte, potřebujete si utřídit myšlenky, ujasnit další věci v životě atd. Pomůže vám vykročit z místa a posunout se vpřed. Je vhodné, i pokud nápadů na různé projekty a jen si s tím vším nevíte rady. Koučování pomůže vykročit vpřed a posunout se zase o krok dál.

8. Užívejte života a hledejte maličkosti, ze kterých se můžete jen tak radovat a které vás potěší. Může to být třeba moment, kdy spatříte západ slunce nebo vám třeba zavolá dávná kamarádka. Před usnutím si v duchu uvědomte, za co jste ten den vděčná a co vám způsobilo radost. Vaše schopnost radovat se tak postupně bude narůstat.

9. Oživte svůj partnerský vztah. Může se rozvíjet i po určité době stagnace. Nemáte partnera? Tak vyrazte na lov! Možností k seznámení je v dnešní době sociálních sítí na internetu více než dost. Zkuste třeba seznamku na internetu a vyzkoušet můžete i facebookový profil. Je to zábava. Určitě však si však zabezpečte nastavení soukromí a neuveřejňujte o sobě citlivé a osobní údaje.

Přečtěte si dále e-book 9 tipů pro vaši pohodovou menopauzu.

 

Držím palce, ať je každé nové období (i s příznaky menopauzy) pro vás lepší, než to předchozí!