Hormonální jógová terapie je sestava cvičení pro ženy, které pochází od Dinah Rodrigues z Brazílie. Dinah vystudovala psychologii a je uznávanou jógovou lektorkou a terapeutkou.

hormonální jógová terapie

Dinah Rodriguez

Cviky hormonální jógové terapie Dinah Rodrigues sestavila ve svých 65 letech. Bylo to poté, co její ženský lékař konstatoval, že je zcela zdravá a s vysokou hladinou ženských hormonů. Byla si jistá, že je to důsledek cvičení jógy, kterou mnoho let praktikovala a vyučovala. A tak se rozhodla jógou pomáhat ostatním ženám, které trápí hormonální nerovnováha. Lékař její nápad s nadšením přivítal a v nápadu pomoci ženám s menopauzou ji doslova podpořil.

Jelikož sama na sobě viděla, jak jóga pomáhá, rozhodla se pomoci ženám, které trpí důsledky snížené hladiny hormonů v průběhu menopauzy a sestavila vlastní sérii cvičení a dalších technik tak, aby ženy docílily úlevy co nejdříve.

Během doby přípravy metody studovala mnoho materiálů o menopauze, ženské fyziologii, psychologických studií a dalších pramenů z oblasti jógové praxe. Setkávala se s řadou odborníků.

Hormonální jógová terapie od r. 1992

A tak od roku 1992 začala tuto sestavu učit své studentky. Její účinnost Dinah podložila vědeckými výzkumy. Na svém webu k tomu uvádí:  „V roce 1993, na základě pozorování vynikajících výsledků mých studentek, jsem se rozhodla udělat vědecký výzkum o tom, jaký má vliv Hormonální jógová terapie na hormonální hladinu a na příznaky nízké hladiny hormonů: návaly horka, urogenitální suchost, emoční nestabilita, nespavost, únava, emoční výkyvy, deprese, migréna, únava, neplodnost, vypadávání vlasů atd. Výsledky byly měřeny krevními testy estradiolu (před zahájením cvičení a každé čtyři měsíce se opakoval). K tomu ještě ženy vyhodnocovaly intenzitu symptomů v dotazníku. Ten se opakoval každý měsíc. Závěrem bylo zjištění velice pozitivních výsledků. Úroveň estradiolu vzrostla průměrně o 154%. 100% studentů v rámci cvičení 3 až 4 měsíců eliminovalo příznaky nebo snížilo jejich intenzitu na téměř nulu (bez léků)“.

Pro své vynikající výsledky se hormonální jógová terapie rozšířila po celém světě a Dinah jako jediná školitelka učí své lektory.